Zastosowania

  • Do perfum, kosmetyków i chemii gospodarczej
  • Do aromatów i artykułów spożywczych
  • Do preparatów farmaceutycznych
  • Do pasz i artykułów dla zwierząt
  • Do artykułów dla rolnictwa
  • Do innych artykułów

OLEJKI ETERYCZNE DO PERFUM, KOSMETYKÓW I CHEMII GOSPODARCZEJ

W tej grupie wyrobów stosuje się największą różnorodność substancji zapachowych w tym także olejków eterycznych. Najczęstszą formą stosowania tych substancji to mieszaniny – kompozycje zapachowe zawierające olejki eteryczne, inne naturalne substancje zapachowe i składniki syntetyczne (patrz strona główna – KOMPOZYCJE ZAPACHOWE. Wśród tych ostatnich poważną grupę stanowią związki chemiczne identyczne z naturalnymi (a więc występującymi w naturze) otrzymane drogą syntezy. Bogactwo zapachów olejków eterycznych powoduje, że dominują w produktach najwyższej jakości. Przede wszystkim w perfumach i kosmetykach. W wyrobach chemii gospodarczej dominują substancje syntetyczne i najtańsze olejki.

Warto zwrócić uwagę, że oprócz jakości zapachowej, w odniesieniu do substancji zapachowych, które mają kontakt z ciałem człowieka, a także mogą wpływać na środowisko duże znaczenie ma bezpieczeństwo stosowania tych substancji. Zagadnienia te regulują dyrektywy Unii Europejskiej i Standardy IFRA. Każdy olejek lub ich mieszanina musi więc być zaopatrzony poza standardową specyfikacją handlową, tzw. kartą bezpieczeństwa produktu (Material Safety Data Sheet –MSDS). Szczególną grupę, o podwyższonym poziomie kontroli jakości i pochodzenia stanowią olejki eteryczne, które w kosmetykach są składnikami biologicznie czynnymi.

Pollena-Aroma dysponuje pełnym asortymentem najwyższej jakości olejków eterycznych stosowanej w tej grupie wyrobów, pochodzących od zweryfikowanych dostawców odpowiadającym wymaganiom Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP). Wiele z nich jest dostępne na bieżąco z magazynu. Wszystkie pozostałe sprowadzamy na zamówienie w terminach dogodnych dla odbiorców. To samo dotyczy składników olejków eterycznych – izolatów.

OLEJKI ETERYCZNE DO AROMATÓW I ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH

W odniesieniu do olejków eterycznych stosowanych w przemyśle spożywczym, zarówno czystych jak i w formie mieszanek obowiązuje generalna reguła, że muszą to być substancje naturalne. Poza niewielką listą składników syntetycznych (np. wanilina i etylowanilina) wszystkie składniki aromatyzujące dodawane do żywności muszą być uzyskane z surowców naturalnych metodami wykluczającymi przetwarzanie chemiczne. Produkcja tych olejków i ich mieszanin podlega ścisłej kontroli sanitarnej, analogicznej jak przy produkcji artykułów spożywczych. Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) szczegółowo opisane w dyrektywach Unii Europejskiej są warunkiem dopuszczenia do obrotu każdego olejku lub mieszanki – aromatu. Staranny dobór dostawców gwarantujący spełnienie warunków GMP oraz supernowoczesna instalacja produkcyjna w zakładach Pollena-Aroma gwarantują najwyższą jakość. W tej grupie znajdują się także olejki eteryczne stosowane w suplementach żywności zarówno jako składniki smakowe jak i biologicznie czynne. Jako producent szerokiej gamy aromatów spożywczych (Patrz strona główna – AROMATY SPOŻYWCZE) Pollena-Aroma dysponuje pełnym asortymentem olejków eterycznych (a także ich składników-izolatów) o właściwościach aromatyzujących odpowiadających wszystkim parametrom jakościowym i zdrowotnym stawianym tej grupie produktów.

OLEJKI ETERYCZNE DO PREPARATÓW FARMACEUTYCZNYCH

Chociaż z punktu widzenia składu i pochodzenia olejki eteryczne do preparatów farmaceutycznych nie różnią się w sposób istotny od opisanych wyżej do artykułów spożywczych, podlegają dodatkowej kontroli jakości. Należy tu wyróżnić dwie grupy olejków i ich mieszanin stosowanych w lekach. Część z nich to tzw. corrigentia, a więc składniki, których zadaniem jest „ulepszenie” smaku leku. W stosunku do nich stosuje się, nieco zaostrzone, zasady obowiązujące dla aromatów spożywczych, których rolę w rzeczywistości spełniają w drażetce, syropie czy innej formie leku. W tym zakresie Pollena-Aroma dysponuje pełnym asortymentem produktów, spełniających wszystkie wymagania jakościowe.

Druga grupa to olejki eteryczne (i oczywiście ich mieszaniny), które są stosowane jako substancje czynne, a więc muszą podlegać takim samym kryteriom jakościowym jak inne leki. Choć takie ich stosowanie sięga czasów prehistorycznych i olejki eteryczne wcześniej były używane jako leki niż jako zapachy (por. słynna „Woda Królowej Węgier” Elżbiety Łokietkówny > czytaj więcej) i dziś znajdują się wśród niezwykle popularnych leków (olejek miętowy, eukaliptusowy, tymiankowy itd.) w nowoczesnej medycynie stają się coraz bardziej cenioną grupą substancji leczniczych. Jest więc oczywiste, że stosunku do tej grupy olejków obowiązują Farmaceutyczne Dobre Praktyki Produkcyjne, a dostawca wyrobu finalnego, który ma być wprowadzony do leku ponosi pełną odpowiedzialność za jakość tego wyrobu od momentu jego wytworzenia, czyli praktycznie od plantacji, poprzez zbiór, destylację, pakowanie, transport, przechowywanie itd. Całość podlega rygorystycznej kontroli Nadzoru Farmaceutycznego.

OLEJKI ETERYCZNE DO PASZ I DLA ZWIERZĄT

Chociaż stosowanie olejków eterycznych do niektórych wyrobów dla zwierząt np. szampony, mieszanki niwelujące zapachy z kuwet dla kotów, olejki chroniące przed kleszczami, dodatki aromatyzujące do karm itp. są znane od dawna, najnowsze badania naukowe wskazują, że niektóre olejki eteryczne mogą mieć istotny wpływ na poprawę wydajności tuczu np. kurcząt gdzie dodatek olejku eterycznego do paszy pozwala uniknąć stosowania antybiotyków a dodatkowo przyspiesza przyrost wagi. W wielu przypadkach zarówno w hodowli przemysłowej jak i w przypadku zwierząt domowych olejki eteryczne mogą z powodzeniem zastąpić syntetyczne chemikalia, tym bardziej, że zwierzęta na ogół lepiej reagują na zapachy naturalne niż syntetyki. Dotyczy to zarówno tych zapachów i aromatów, które przyciągają, jak i tych, których zwierzęta nie lubią i można nimi skutecznie odstraszać intruzów w domu czy w uprawach (np. olejek cytronelowy odstrasza komary, a mieszanka olejku kamforowego i rozmarynowego gryzonie z działkowych poddaszy). W ostatnim okresie pojawiają się liczne nowe publikacje z badań wskazujące na to, że olejki eteryczne będą stanowić coraz większą grupę substancji w świecie zwierząt hodowanych przez człowieka .

OLEJKI ETERYCZNE DO ARTYKUŁÓW DLA ROLNICTWA

Choć jeszcze w ograniczonym zakresie, na etapie badań i eksperymentów sprawdza się możliwości zastosowania olejków eterycznych w rolnictwie. Powszechne już dziś stosowanie mieszanek olejków jako środków ochrony niektórych roślin zarówno przed mikroorganizmami jak i przed szkodnikami (owady, zwierzęta) jest początkiem znacznie szerszego stosowania tych produktów o niezwykle skomplikowanym składzie, wytwarzanych przez rośliny nie bez powodu. Stwierdzono na przykład, że niektóre trawy wytwarzają w korzeniach olejki, które powodują, że inne gatunki traw nie rosną na tym samym obszarze. Badania w tym zakresie trwają i najprawdopodobniej w nieodległej przyszłości również i w tej dziedzinie znajdą szerokie zastosowanie.

OLEJKI ETERYCZNE DO INNYCH ARTYKUŁÓW

Większość produktów wytwarzanych przez człowieka ma lub powinno mieć przyjemny, charakterystyczny dla wyrobu zapach. Stąd też olejki eteryczne i kompozycje zapachowe są stosowane w tak wielu różnorodnych wyrobach, że ich wyliczenie wymagałoby wielostronicowego opracowania. Na co dzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że otaczające nas przedmioty są zaperfumowane. Elegancki mebel wykonany z dowolnego drewna może pachnieć szlachetnym sandałem, drzewem różanym czy cedrem. Syntetyczne obicia tapicerki samochodowej emanują wytworny zapach świeżo wyprawionej skóry. Pachnieć mogą tkaniny, odzież, obuwie itd. Skądinąd uznawany za luksusowy zapach paczuli w średniowieczu pochodził stąd, że przewożone z dalekich Chin cenne jedwabie przekładano liśćmi paczuli jako ochrony przed pleśnią. Perfumowane są niektóre zabawki, choć tu obowiązują szczególne ograniczenia w zakresie bezpieczeństwa stosowanych substancji zapachowych. Plastikowa pomarańczka może pachnieć pomarańczowo, a jabłko jabłkiem.

To tylko kilka wybranych przykładów. Nasi perfumiarze zmagali się z bardzo trudnymi zadaniami (np. kwiatowy zapach materacy turystycznych zamiast jakże powszechnego zapachu gumy) i we wszystkich przypadkach znajdowaliśmy rozwiązania. Podejmiemy każde wyzwanie naszych PT klientów.

Tworzymy od 1956 r.